Hepimiz her gün bir yerlere bir şeyler için koşturuyoruz. 
Hayatımızın tam ortasında sesler var.

Vapurda, kulaklığımızda, arabamızdaki radyoda, yürürken sokaklarda...

Kimi zaman bizi rahatlatan, kimi zaman da uzaklara

daldıran o melodiler.

Tam da bu anda durup bu melodilerin hayatımızdaki rengini keşfetmeye hazır mısınız?

Müziğin Rengi atölye çalışmamızda çok sevdiğimiz bu melodileri inceleyeceğiz.

Matematiğin müzik ile olan yoğun ilişkisini keşfedeceğiz. Müziğin kulağımızdaki titreşiminin matematik analizini yaparak bize hissettirdiklerini renkler aracılığıyla ifade etmeye çalışacağız.

...ve kendi hikayemizi o renkler üzerinden anlatacağız.

Çalışmamızın odağında dinlediğimiz müziğin MAJOR ve MİNÖR kavramlara göre duyumu, duygu akışını nasıl etkilediğinin fark edilmesi ve belirlenen renklere aktarılması yer alıyor.

Eğitmenimiz Zeynep Bulgulu analiz metodunu örnek eserler üzerinde detaylı olarak anlatırken, bireysel çizelgelerin nasıl hazırlanacağını gösterecek.

Daha sonra katılımcılarımızdan rulo çizim kağıtlarını kullanarak müziği duyuş ve algılayış biçimlerine göre bireysel çizelgelerini oluşturmalarını, yani müziği renklerle resmetmelerini isteyecek.

İşte bu resimler bizim kendi hikayemizdir... 

Atölye Süresi: 2 saat
Çalışma ilk 1 saatin sonunda ara verilecek şekilde düzenlenebilir.
Ara ve kapanış ile birlikte toplam 2 saatte atölye tamamlanır.

Atölye çalışmasına kimler katılabilir?
Müziği seven ve iyi bir müzik dinleyicisi olan herkes bu atölye çalışmasına katılabilir.

Atölye Materyalleri:
Çizim yapılacak rulo kağıtlar
Kalın uçlu renkli kuru boyalar
Ortama müzik verebilmek için “Bluetooth” bağlantılı bir müzik dinleme cihazı

Zeynep Bulgulu, Müzisyen ve eğitimci.

Hayata hep müzik ve sanatla bakan bir çocuk oldu.Bunu profesyonelliğe taşımak için ilk adımlarını anne ve babasının desteğiyle 9 yaşında attı.


Babaannesinin ona henüz 5 yaşındayken hediye ettiği Alman antika piyanosu kariyerini çoktan belirlemişti. Müzik eğitimine önce Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde keman ile başladı. Yaşı tutar tutmaz İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na başvurdu ve kabul aldı. Keman ve piyano eğitimine burada devam ederken hocasının yönlendirmesi ile viyola branşına geçti ve artık bir viyolacı olma yolundaydı. Liseyi, dereceyle girip dereceyle mezun olduğu İAGSL’de (İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi) tamamladı. Üniversite eğitimi için yetenek sınavına başvurduğu tüm tercihlerinde dereceli kabul aldı ve Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nü tercih etti. Burada viyola, piyano, armoni, şan, oda müziği ve orkestra eğitimlerine devam etti. Öğrenciliği boyunca solo, orkestra, koro gibi çeşitli performanslar ile başta CRR, CKM, AKM, İş Sanat gibi İstanbul içi ve dışı birçok değerli sahnede konser, festival ve etkinliklerde yer aldı.


Müzik eğitimini tamamladığı esnada, bu alanda eğitimciliğe gönül verdiğini fark etti. Özel bir okul bünyesinde 3-6 yaş arası çocuklarla 5 yıl boyunca çeşitli sanat çalışmaları yaptı. Sonrasında bu çalışmalarını yine İstanbul’un önde gelen okullarından Istanbul Erkek Lisesi’nde 10-16 yaş arası öğrencilerle keman, oda müziği çalışmaları yaparak ve yurt dışı festivallere katılarak sürdürdü. Bu esnada edindiği iş tecrübelerini mastır tezine yansıttı. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi’nde başarı bursu ile “Müzik Eğitiminde Yetenek Yönetimi” konusunda tamamladı. Yaptığı bu çalışma ile Avrupa Eğitim Araştırmaları Konferansı ECER’den kabul aldı ve 2018 Eylül’de İtalya’da başarılı sunumlar gerçekleştirdi. Bu da ona yetişkinlerle sanat çalışmaları konusunun yolunu açtı. 
Öğrenciliği süresince ve halen sahne, konser solo ve orkestra çalışmalarından hiç kopmadı. Halen senfonik orkestralarda, quartetlerde çalıyor, viyola grup şefliği yapıyor ve özel olarak da müzikal yetenekli çocuklarla farklı projeler düzenliyor.     


Müzik ve hayatın ayrılmaz bir bütün olduğu inancıyla yaşayan Zeynep kendini “müzisyen ve müzik-sanat eğitimcisi” olarak tanımlıyor. Hayatın sürekli yenilenen ve yaratıcılığı pekiştiren bir yol olduğunu düşünen Zeynep, bu yolda kendini kişisel gelişimine, sağlık ve sporuna özen gösteren biri olarak tanımlıyor. Bu yaratıcılığını annesi ile birlikte yola çıktığı tasarım ve moda markasında da buluşturuyor ve bu yeni macerası için de ayrı büyük bir heyecan duyuyor..